Záchranársky pes 4 - privykanie psa na rušivé prostredie

Rušivé prvky

Dôležitou súčasťou výcviku je privykanie psa na rôzne prostredie, na rôzne terény, zvuky, na ľudí a psov. Záchranársky pes musí, podotýkam musí, byť v každej situácii vyrovnaný. V žiadnom prípade nesmie reagovať agresívne alebo bojazlivo na žiadny podnet. Musí chodiť prirodzene po tráve, po asfalte, po bahne, vode, paneloch, železe a rôznom inom teréne, ktorý sa vyskytne po zrútení budovy.

Nesmie reagovať na hluk, ktorý pri záchranných prácach je súčasťou, na dym, dokonca ani na streľbu. Na všetky spomenuté rušivé prvky musí byť od malička privykaný. Dokonca jedným cvikom nevyhnutným pre záchranárskeho psa je tzv. nosenie psa, ktoré spočíva v tom, že psovod alebo iná osoba zodvihne psa zo zeme alebo z vyvýšeného miesta, odnesie ho cca 10 m a odovzdá ďalšej osobe.

Pes musí byť kľudný a nesmie prejavovať známky agresivity. Stalo sa nám raz pri jednej akcii v Rakúsku, že po daždi boli panely klzké a pes pri vyhľadávaní nabehol na panel a zošmykol sa dosť hlboko dolu. Nedokázal sa pohnúť. Len stál a čakal na pomoc. Tej sa dočkal od chlapov, ktorí tam pomáhali.

Boli to cudzí ľudia a veľmi šetrne ku psovi nešli. Museli to robiť rýchlo, aby sa pes nezošmykol úplne dolu. Doslova zdrapili psa, popodávali si ho z rúk do rúk a vyniesli ho hore. Keďže bol pes na niečo také naučený, bol dokonca vďačný za to, že sa z takej situácie dostal bez zranení a za pomoci človeka. Takže aj na také situácie musí byť pes zvyknutý.

Dôležité je psa navyknúť aj správaniu sa na ulici medzi ľuďmi v meste, na autá, na bicykle atď. Prirodzené správanie sa psa v tomto prostredí alebo na tieto prvky spočíva len v častom ukazovaní týchto prvkov, v navštevovaní mesta a ulíc. Toto všetko treba začať učiť, kým je ešte pes šteňaťom.

Späť na predchádzajúcu  1  2  3  ...  5  6  Pokračovanie

Obrázky [ viac fotiek v galérii... ]

r1 r2 r3

© 2006 SickBoy & Anjeliček | Celkom návštev: | Stránky si prezerá:
Free Web Hosting