Výber vodidla [ Obojky a vodidlá ]

Vodidlá sa vyrábajú obvykle z lana, kože, retiazky alebo nylonu. Pre väčšie plemená zvoľte pevné vodidlo z pevnej kože alebo reťaze s koženým držadlom. Zle vycvičené psy, ktoré ohrýzajú vodidlá, potrebujú reťaze. Nylonové vodidlá sa ľahko umývajú a sú ľahké, takže sa výhodne umiestňujú vo vrecku. Tiež si môžete kúpiť vodidlo na navíjacej cievke, s dosahom až do vzdialenosti 6 m.

Výber obojka [ Obojky a vodidlá ]

Väčšina psích obojkov je kožená, ale môžeme dostať aj reťaze a nylon. Pre väčšinu psov je vhodný kožený obojok 12 mm široký, väčšie plemená vyžadujú šírku 2,5 až 4 cm. Každý pes by mal mať na svojom obojku štítok totožnosti pre prípad straty alebo nehody.

Bezpečnostné pokyny [ Obojky a vodidlá ]

Aj keď šteňa nesmie ísť na ulicu až do jeho očkovania, je vhodné ho navyknúť na obojok a vodidlo. Keď dávate šteňaťu jeho prvý obojok:

 • Nepritiahnite obojok príliš silno, pod obojok by sa malo dať zasunúť niekoľko prstov.
 • U mladého šteňaťa nepoužívajte kontrolnú reťaz - mohli by ste mu poškodiť šiju!
 • Dávajte pozor na predmety, o ktoré by sa mohlo šteňa obojkom zachytiť, a tým zaškrtiť.
 • Použitie kontrolnej reťaze ako obojka [ Obojky a vodidlá ]

  Kontrolná reťaz je výcvikovou pomôckou a NEMALA by sa nosiť stále, ale len ako prostriedok ovládania pri výcviku! Psa majte vždy po vašej ľavej ruke. Dôležité je aby bol nasadený obojok tak, aby váha reťaze uvoľnila slučku, keď ste už obojkom ovládli psa.

  Obrázky [ viac fotiek v galérii... ]

  obojky1 obojky2 obojky3

  © 2006 SickBoy & Anjeliček | Celkom návštev: | Stránky si prezerá:
  Free Web Hosting