Šteniatka [ Novonarodené šteňa ]

V normálnom, zdravom vrhu si každé novonarodené šteňa krátko po narodení nájde cestu k zdroju mlieka. Väčšinu šteniat v prvých týždňoch života kojí sučka (presvedčte sa, že celý vrh správne cicia). Sučka očisťuje šteňatá a pritom čistí aj ich výkaly, takže by ste mali pravidelne vymieňať noviny v odchovnej debničke. Šteňatá sa rodia slepé a hluché. Oči sa im začínajú otvárať po 10 - 14 dňoch a až za ďalších sedem dní začnú vidieť ostro. Sluch začne fungovať medzi 13. a 17. dňom.

Strihanie pazúrikov [ Novonarodené šteňa ]

So strihaním pazúrikov môžete začať na 14. - 21. deň. Pri cicaní sa šteňatá prevaľujú po sučke, môžu ju poškrabať. Na strihanie použite detské nožničky na nechty.

Zisťovanie slabých šteniat [ Novonarodené šteňa ]

Zdravé šteňatá sú na dotyk suché, teplé a pevné, s normálnou pružnou kožou. Keď ich vezmete do ruky, začnú vrnieť. Choré šteňatá sú na dotyk vlhké a mľandravé. Ich koža je nepružná a vytvára záhyby. Zo spokojného a zdravého vrhu sa ozýva slabé vrnenie, prerážané občasným zapišťaním a ostrým plačom, keď sú šteňatá hladné alebo pri kŕmení. Slabé šteňatá sa nepokojne plazia, zbytočne tým strácajú energiu, a tenko a plačlivo kvília. Prípadne ležia pasívne v kúte odchovnej debničky. Mimoriadnu pozornosť venujte šteňatám, ktoré necicajú mlieko. Šteňa, ktoré vynechá niekoľko kŕmení, môže natoľko zoslabnúť, že nie je schopné už samo cicať. Potrebuje zvláštnu pozornosť a treba ho vybrať z vrhu a odchovávať umelo. Ak máte akékoľvek pochybnosti, poraďte sa s vaším veterinárom.

Obrázky [ viac fotiek v galérii... ]

Photo4 Photo5 Photo6

© 2006 SickBoy & Anjeliček | Celkom návštev: | Stránky si prezerá:
Free Web Hosting