Odstav šteniat [ Kŕmenie a odstav šteniat ]

Pokiaľ nenastanú žiadne komplikácie, šteňatá budú spokojné pri svojej matke do svojho 3. až 5. týždnňa života. V tomto čase ich môžete už učit chlípať mlieko z misky. Prvým krokom k odstaveniu je podávanie kašičky z detských ovsených vločiek a teplého kravského mlieka, ktorú budete vkladať každému steňaťu do papule prstom alebo rúčkou kávovej lyžičky. Potom začnite dávať šteniatku misku s kašičkou dvakrát denne. Asi 1. týždeň budete musieť šteňatá po kŕmení utierať, lebo pozostatky mlieka alebo potravy na koži môžu spôsobiť zápal kože alebo vypadanie srsti. Neskôr keď sa už šteňatá naučili správne chlípať a jesť, môžeze im podávať potravu 3x alebo 4x denne a zároveň im začnite podávať aj mäso. Vhodné je dobre podusené rozotrené mäso na spôsob "mäsovej pasty". Keď majú šteňatá viac ako 3 týždne, môžete im začať podávať nadrobno posekané mäso, alebo špeciálnu konzervovanú potravu pre šteňatá. Každá potrava pre šteňatá musí byť dobre pomletá! Pridávajte do každého pokrmu kostnú múčku! Aby mohli šteňatá ľahšie skonzumovať konzervovaú potravu prilejte do nej malé množstvo horúcej vody a rozdrobte ju nožom. Keď šteňatá rastú a sučka má menej mlieka je dôležité zvyšovať dávky potravy. Neponáhľajte sa s odstavom šteniat, pokiaľ má sučka dosť mlieka. Ak šteňatá neodstavíte do 5. týždňa, začnite s podávaním mäsa. Po 6. týždni by sučka mala kŕmiť už len veľmi málo, alebo už vôbec nie.

Denný rozvrh kŕmenia (7 - 12 týždeň)
Ráno Mlieko a ovsené vločky
Obed Mäso a sucháre
Poobede Mäso a sucháre
Večer Mlieko a ovsené vločky

Odstav šteniat kŕmených z fľašky [ Kŕmenie a odstav šteniat ]

Postup je rovnaký ako pri normálne odchovaných šteňatách, len sa začína po 2 a pol týždni. Najskôr posmeľte šteňatá, aby začali chlípať, a len čo to zvládnu, začnite podávať mäso. Dávajte ale veľký pozor, aby niektoré šteňa nedoplatilo na svoju pomalosť pri kŕmení z misky! Pokračujte v kŕmení z fľašky, až kým nemáte istotu, že všetky šteňatá sa dokážu správne nakŕmiť a dobre priberajú na hmotnosti.

Kŕmenie šteniat [ Kŕmenie a odstav šteniat ]

Okolo 12. týždňa by ste mali vynechať jedno z mliečnych jedál, lebo šteňa začne strácať záujem o potravu. Kŕmte ho 3x denne až do 6. mesiaca a potom len 2x denne. Nenaučte šteňatá, aby sa museli hlasno dožadovať potravy. Keď položíte potravu na zem, je dôležité aby ste ho priviedli k nej. Potom si ho nevšímajte, nechajte šteňaťu 20 - 30 minút a potom jedlo odložte, inak by potrava vyschla a nebola chutná. Zvyšky môžete prikryť, dať do chladničky a podať s trochou šťavy na ďalší raz.

Obrázky [ viac fotiek v galérii... ]

Photo4 Photo5 Photo6

© 2006 SickBoy & Anjeliček | Celkom návštev: | Stránky si prezerá:
Free Web Hosting