Odčervovanie [ Veterinárna starostlivosť ]

Skoro všetky šteňatá majú škrkavky, ktorými sa nakazia už v tele sučky alebo pri cicaní materského mlieka. Šteňatá treba pravidelne odčervovať. Na odčervovanie podávame lieky, ktoré červy zničia, a mŕtve, neškodné červy sa vylúčia vo výkaloch. Škrkavky sa obyčajne odstraňujú v 3. týždni a kúra sa opakuje každé 2 až 3 týždne. S odstraňovaním treba pokračovať až do 16 týždňov veku. Kúru potom opakujte v 6. a nasledovne v 12. mesiaci.

Prerezávanie zubov [ Veterinárna starostlivosť ]

Šteňatá sa rodia bezzubé. Medzi 3. a 5. týždňom sa začne objavovať dočasný mliečny chrup. v 4. mesiaci začnú rásť tvalé zuby, ktoré tlačia na korene mliečnych zubov, čo spôsobuje mierne napuchnutie a zapálenie ďasien. Šteňatá začnú byť nepokojné, odmietajú potravu, slintajú a niekedy aj zvracajú. Mnohé majú snahu ohrýzať tvrdé predmety, čo napomáha vypadaniu mliečnych zubov a zastaveniu bolesti. Niekedy sa stáva, že trvalé zuby nemôžu poriadne vytlačiť mliečne. Poraďte sa s veterinárom, možno sa rozhodne mliečne zuby vytrhnúť.

Kupírovanie chvosta [ Veterinárna starostlivosť ]

Ak vaše šteňa patrí k plemenu, ktorého štandard vyžaduje kupírovanie chvosta, budete sa musieť rozhodnúť či k nemu pristúpite alebo nie. Nie všetci veterinári sú ochotní tento zákrok urobiť. Najlepsí čas na kupírovanie chvosta je od 3. do 5. dňa, pri mladších šteňatách to môže skončiť nešťastne, sučka môže svoje mladé zožrať. Staršie šteňatá zas viac cítia bolesť a viac krvácajú. Zákrok pozostáva z odseknutia chvosta v určitom mieste chirurgickými nožnicami, zastavenia krvácania a zašitia kože. Zákrok sa často vykonáva bez umŕtvenia a môže byť bolestivý.

Vlčí pazúr [ Veterinárna starostlivosť ]

Odstránenie vlčieho pazúra je ďalším bežným zákrokom a má sa vykonávať tiež medzi 3. a 5. dňom. Odstránenie má niekoľko dôvodov, ale hlavný je, že vlčí pazúr sa nedotýka zeme a neobrusuje sa. U niektorých psov začne rásť do okrúhla a zabodáva sa do prsta, čo je veľmi bolestivé. U niektorých plemien sa môže tento pazúr zachytávať, odstránenie je jednoduché. Štandard plemena môže vyžadovať buď odstránenie všetkých vlčích pazúrov, alebo len na zadných nohách.

Obrázky [ viac fotiek v galérii... ]

veterinarna starostlivost1 veterinarna starostlivost2 veterinarna starostlivost3

© 2006 SickBoy & Anjeliček | Celkom návštev: | Stránky si prezerá:
Free Web Hosting