Nové nebezpečenstvo - babezióza! [ zdravie ]

Ide o novú chorobu, ktorú sme tu doteraz nemali. Prenášajú ju najmä kliešte a komáre. Neliečené závažné ochorenie sa môže skončiť aj smrťou zvieraťa. Je to choroba, ktorú spôsobujú parazity prenášané zo zvieraťa na zviera kliešťami, komármi či ovadmi. Odborne sa nazýva babezióza a postihuje predovšetkým psov a mačky.

Typické príznaky:

 • tmavý až krvavý moč,
 • vysoké teploty do 42 stupňov,
 • únava, slabosť,
 • bledé až nažltlé sliznice.
 • Okamžité vyhladanie veterinára a nasadenie liečby sú nevyhnutné!

  Riziko ochorenia je najväčšie práve v tomto období a na jeseň. Keď sa ho podarí zachytiť v počiatočnom štádiu, dá sa vyliečiť. Neraz však majitelia prídu už neskoro. Dá sa jej predísť zvýšenou pozornosťou majiteľov zvierat a používaním repelentných a iných prípravkov proti parazitom.

  Inkubačná doba, teda od pohryznutia infikovaným kliešťom do objavenia chorobných príznakov, môže trvať 1 až 3 týždne. Upozornite ošetrujúceho lekára na možnosť napadnutia infikovaným kliešťom, ktoré sa u nás predtým nevyskytovali. Na nenapitom chrbte má na rozdiel od obyčajného kliešta znak ako čierny krížik. V napitom stave sa tento znak zväčší do podoby žiliek na liste stromu.

  Ako uchránite Vášho psa?

  Jediná prevencia je odpudzovanie kliešťov a iného cicavého hmyzu obojkami proti kliešťom alebo tekutinou, ktorá sa z malej plastovej ampulky aplikuje psovi na kožu na záhlavie, rozšíri sa do chlpových vačkov a účinkuje 1 až 3 mesiace (podľa výrobku). Kontrolujte Vášho psa po každej prechádzke v prírode a odstráňte nasatých kliešťov okamžite.

  Obrázky [ viac fotiek v galérii... ]

  babezioza1 babezioza2 babezioza3

  © 2006 SickBoy & Anjeliček | Celkom návštev: | Stránky si prezerá:
  Free Web Hosting